• Základná škola vo Veľkej Lesnej

V roku 1904 bola na obecné trovy vystavená škola (skoro všetky lesy urbárnej obce boli odpredané). Vystavil ju za obnos 13 000 Kč murársky majster Ošunkievič z Podolínca.  Na jej čelnej stene je sgrafitový (sgrafito  [tal.]  výtv. výzdoba steny preškrabaním jednej alebo niekoľkých vrstiev farebnej omietky) obraz „Ježiš medzi malými deťmi” a rovnako i na bočných stenách sú podobné obrazy.  Tieto práce robil Eduard Bönisch, maliar z Poľska, ktorý potom odišiel do Ameriky. Pred maľbou na škole maľoval u nás aj kostol, kaplnku sv. Šebastiána  a starú faru.

30. júna 1992 bola základná škola pretransformovaná na základe demokratického snaženia rodičov na cirkevnú školu. 1.1.1995 bola k nej pričlenená školská jedáleň a od 1.1.1996 aj materská škola. Novou zriaďovacou listinou bol zmenený názov školy na: „Základná škola s materskou školou sv. Jána Krstiteľa“, ktorý platí od 1. 9. 2006.  Poďakovanie za založenie patrí hlavne duchovnému otcovi ThDr. Amantiovi Akimjakovi.